FAQ - Často kladené otázky
Táto sekcia "Často kladené otázky (FAQ)" je písaná prevažne pre tepelné čerpadlá vzduch-voda značky nordline.

Ideálna situácia je že klient má zhotovený energetický certifikát budovy a projekt vykurovania kde sa počítalo s vykurovaním pomocou tepelného čerpadla.

Pokiaľ klient nemá takéto podklady a nemá záujem o ich vypracovanie, je možne potrebný výkon odhadnúť na základe mnohých premenných ako je napríklad: vek budovy, počet osôb žijúcich v domácnosti, vykurovacej plochy budovy, množstva spotrebovanej teplej vody, teploty vykurovaného priestoru, systému vykurovania (radiátory, podlahové vykurovanie) predchádzajúcej spotreby (plynu, peliet, elektriny, dreva)…

Tepelné čerpadlá NORDline N6B, N10B a N17B sú zapísané do dotačného programu ZELENÁ DOMÁCNOSTIAM.

Tepelné čerpadlá NORDline WWBA 9,5 H-B/P, WWBA 13,5 H-B-S a WWBA 19,5 H-B-S nie sú zapísané do dotačného programu ZELENÁ DOMÁCNOSTIAM.

Bohužiaľ, naša firma nie je zapísaná do zoznamu oprávnených zhotoviteľov, preto cez nás nie je možne čerpať dotácie ZELENÁ DOMÁCNOSTIA.

Áno, tepelné čerpadlá majú možnosť chladenia, avšak, nie každý systém vykurovania to umožňuje.

Najbežnejšie systémy vykurovania u nás sú radiátorové alebo podlahové. Tieto systémy sú určené len na kúrenie, teda nie je možné ich využiť na chladenie.

Chladenie priestoru umožňujú systémy ktoré sú na to určené a to sú napríklad: fancoily, stropné a stenové.

Pokiaľ má systém vykurovania dostatočnú akumuláciu a prietok vykurovacej vody nie je brzdený rozdeľovačom, termostatickými ventilmi alebo iným spôsobom a zároveň má bivalentný / záložný zdroj (elektrokotol, kotol na tuhé palivo…), tak nepotrebuje. Vo väčšine prípadov to tak ale nie je.

Akumulačná nádoba v spojení s tepelným čerpadlom slúži aj ako taktovacia nádoba / anuloid. Teda zabranuje častým štartom tepelného čerpadla čo ma za následok značné zníženie životnosti kompresora, je to zásoba energie pre odmrazovanie tepelného čerpadla a hydraulicky oddeľuje rozdielne prietoky na strane tepelného čerpadla a vykurovania.

Pre ON-OFF tepelné čerpadlá, teda bez regulácie výkonu je akumulačná nádoba nevyhnutná. Inštaluje sa v objemoch 200-500 litrov (zhruba 15-20 litrov objemu na 1 kW výkonu tepelného čerpadla).

Pre invertorové tepelné čerpadlá s reguláciou výkonu sa už nejedná o akumulačnú nádobu ale skôr o taktovacia nádobu (buffer) v objeme 50-100 litrov a taktiež je pre optimálnu funkciu a životnosť nevyhnutná.

V neposlednom rade akumulačná / taktovacia nádoba slúžia aj ako záložný zdroj a zdroj bivalencie, keďže je do nich možné vložiť ohrevné teleso.

V niektorých prípadoch sa používa kombinácia akumulačnej nádoby so zásobníkom vody vo vnútri (kombinovaná akumulačná nádoba) alebo s prietokovým ohrevom teplej vody. Hlavne v prípadoch kedy je potrebné do akumulačnej nádoby dopojiť viacej zdrojov vykurovania (solárny ohrev, kotol na tuhé palivo…), je kladený doraz na rozmery alebo cenu.

Existujú aj špeciálne kombinované akumulačné nádoby, kde v jednom valci je taktovacia nádoba umiestnená v spodnej časti a zásobník na ohrev teplej vody s veľkoplošným výmenníkom v hornej časti. Tieto nádoby sú od seba izolované a teda nedochádza medzi nimi ku vzájomnej výmene tepla, je teda vhodná aj na chladenie. Napríklad: Vitocell 100-VE

Zásobník vody (bojler) pre tepelné čerpadlo musí mať veľkoplošný výmenník po celej ploche bojlera. Pokiaľ má bojler dva výmenníky tepla (horný a dolný – solárny), je možné ich pre tepelné čerpadlo zapojiť do série.

Vhodný bojler pre tepelné čerpadlo je napríklad: OKC NTR/HP alebo OKC NTRR/HP/SOL pre kombináciu s termickým solárnym ohrevom.

Pre správnu funkciu je potrebné zabezpečiť aby na 1kW výkonu tepelného čerpadla mal výmenník v bojleri plochu aspoň 0.25 – 0.3m².

Ďalšia možnosť je použitie akumulačnej nádrže s integrovaným bojlerom napríklad: NADO v1 alebo NADO v2 pre kombináciu s termickým solárnym ohrevom.

Alebo akumulačnú nádrž s prietokovým ohrevom (negatívny bojler) napríklad NADO v11 alebo NADO v6 pre kombináciu s termickým solárnym ohrevom. Toto riešenie (ale s vnútorným medeným výmenníkom) je vhodné hlavne tam kde je agresívna alebo mäkká voda. Výhoda je že tento typ ohrevu je bezúdržbový, nezanáša sa a nemnožia sa v ňom baktérie. Nevýhoda je nutnosť vyššej teploty, preto nie je úplne vhodný pre tepelné čerpadlá.

Z pohľadu objemu, je pre tepelné čerpadlo vhodný bojler s objemom 200 litrov a viac keďže teplá voda sa zohrieva na nižšiu teplotu, tade sa tak neriedi na batérií.

Netreba zabúdať že pri ohreve vody dochádza v bojleri k zväčšovaniu jej objemu čo má za následok zvyšovanie tlak. Na kompenzáciu rozťažnosti vody slúži správne dimenzovaná a natlakovaná expanzná nádoba a pre prípad havarijneho stavu, poistný ventil (pokiaľ cez poistný ventil kvapká voda, jedná sa o havarijný stav a  je potrebné ho bezodkladne riešiť). Druhá výhoda expanznej nádoby je že redukuje tlakové rázy (vodné kladivo).

Taktiež aj bojler si vyžaduje kontroly. A to napríklad kontrolu / výmenu anódovej tyče, kontrolu / dotlakovanie expanznej nádoby, vyčistením filtrov…

Namŕzanie vonkajšieho výparníka je úplne prirodzené a normálne.

Tento efekt sa najviac vyskytuje keď je vonkajšia teplota okolo +5°C a menej. Vplyv má aj vysoká vlhkosť vzduchu (hmly, dážď). Tým že má výparník nižšiu teplotu ako je okolitá teplota, dochádza ku kondenzovaniu vzdušnej vlhkosti a následnému zamrznutiu. Keďže tento jav nepriaznivo ovplyvňuje výkon tepelného čerpadla, tepelné čerpadlo má automatický režim odmrazovania pomocou reverzného chodu.

Namŕzanie môže spôsobovať aj:

  • Záveterný efekt: Veterné podmienky môžu spôsobiť rýchlejšie ochladzovanie vonkajšieho výmenníka tepla a spôsobiť rýchlejšie namŕzanie.
  • Znečistený výmenník tepla: Ak je vonkajší výmenník tepla znečistený, môže to spôsobiť hromadenie ľadu a ďalšie problémy s prenosom tepla.
  • Chybu tepelného čerpadla: poškodený štvorcestný ventil, expanzný ventil, únik chladiva… alebo nesprávne nastavenie odmrazovania.
  • Umiestenie: tepelné čerpadlo je priamo vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam (dážď, sneh)
  • Neoptimálna prevádzka: pokiaľ je od tepelného čerpadla očakávaný okamžitý plný výkon, napríklad po dlhšej odstávke (HDO, návrate z práce kedy je nastavená útlmová teplota na priestorovom termostate veľmi nízka)

V závislosti od výkonu tepelného čerpadla a podmienok, je úplne normálne že za deň na výparníku vykondenzuje aj niekoľko desiatok litrov vody.

V prvom rade si je potrebné uvedomiť že tepelné čerpadlo funguje na úplne inom princípe ako väčšina vykurovacích zariadení. Preto nie je možné uplatnovať svoje skúsenosti  a návyky s existujúcim spôsobom vykurovania!!!

Tepelné čerpadlo má nízky teplotný spád a najdôležitejšia vec je že jeho výkon závisí od vonkajšej teploty, teda nedokáže dodať okamžitý výkon ako napríklad plynový kotol. Pre optimálnu prevádzku teda nie je vhodné nechať vykurované priestory veľmi vychladnúť .

Je teda dôležité zvoliť správny výkon tepelného čerpadla na energetickú stratu budovy a mať vykurovací systém ktorý dokáže zabezpečiť tepelnú pohodu vykurovaného priestoru aj pri nízkom teplotnom spáde (radiátory 50/40, podlahové vykurovanie 30/25).

Tepelné čerpadlo je potrebné prevádzkovať čo možno na najnižšej výstupnej teplote tak aby bola zabezpečená tepelná pohoda. Čím nižšia nastavená teplota, tým vyššia účinnosť, tým nižšia spotreba, tým nižšie opotrebenie zariadenia. O to väčší význam má použitie riadenia výstupnej teploty na základe ekvitermickej krivky (preto je odporúčané mať oddelenú akumulačnú nádobu od zásobníka teplej vody).

Je potrebné zabezpečiť aby tepelné čerpadlo po zapnutí išlo čo najdlhšie na nízky výkon a necyklovalo, teda nemalo veľa štartov čo ma výrazný negatívny vplyv na životnosť zariadenia. Malo zabezpečený minimálny prietok vykurovacej vody ktorý predpisuje výrobca a malo zabezpečený dostatočný odber výkonu tak aby bol rozdiel vstupu a výstupu okolo 5K.

Nie je dobré nechať vykurovaný priestor vychladnúť. Rozdiel medzi komfortnou a útlmovou teplotou nesmie byť viac ako 1°C. V opačnom prípade musí ísť tepelné čerpadlo na vysoký výkon, častejšie odmrazovať, prípadne si pomôcť bivalentným zdrojom, čo nie je ekonomické.

Obe prevedenia majú svoje výhody aj nevýhody. Tepelné čerpadlá NORDline sú len v prevedení monoblok.

Aj keď sa split javí ak lepši variant, monoblok trhu dominuje a mnoho výrobcov tepelných čerpadiel  má v ponuke len prevedenie monoblok. Tento trend bude pokračovať a je možné že po prechode na chladivo R290 prevedenie split z trhu úplne zmizne.

 

Split

Výhody:

  • V exteriéri nie je žiadna vykurovacia voda ktorá by mohla zamrznúť.

Nevýhody:

  • Náročnosť na montáž a údržbu. Montáž split musí vykonávať chladiar ktorý ma na to nie len osvedčenie, ale hlavne vybavenie, skúsenosti a odvedie si svoju prácu poctivo tak aby bol okruh chladiva tesný, bez nečistôt a vlhkosti. Pravidelné kontroly chladiarenského okruhu.
  • Vyššia hlučnosť v interiéri obzvlášť pokiaľ sa nachádza kompresor vo vnútornej jednotke.
  • Chladiarenské potrubie ma väčšiu tepelnú stratu, ale je to skôr zanedbatelné.

 

Monoblok

Výhody:

  • Monoblok je obľúbený pre svoju jednoduchosť, kedže na montáž nie je potrebne osvedčenie na F plyny, teda ho môže montovať väčšia skupina ľudí.

Nevýhody:

  • Je nutné riešiť ochranu proti zamrznutiu, keďže vykurovacia voda sa nachádza v exteriéri.

Aj keď tepelné čerpadlá majú internú ochranu proti zamrznutiu, táto ochrana je závislá na funkčnom systémy vykurovania, jeho  komponentoch a prívode elektrickej energie. Preto je nutné zabezpečiť dodatočnú ochranu proti zamrznutiu, zväčša je to potrebné aj kvôli záruke.

  1. Možnosť je naplniť celý systém vykurovania nemrznúcou kvapalinu.
  2. Možnosť je naplniť nemrznúcou kvapalinu len primárny okruh tepelného čerpadla a použiť v interiéri výmenník tepla ktorý oddeľuje nemrznúcu kvapalinu od vykurovacej vody.
  3. Možnosť je použiť poistný protizámrzový ventil a automatické dopúšťanie systému. Toto riešenie teda nie je vhodné do objektov ktoré majú studne, vrty, domáce vodárne (darling)… A sú teda závisle na dodávke elektrickej energie.

 

Nemrznúca kvapalina je z pohľadu ochrany proti zamrznutiu najúčinnejšia a najbezpečnejšia. Má ale aj množstvo nevýhod, ako na príklad:

  • Nemrznúca kvapalina má nižšiu tepelnú kapacitu ako voda, čo znemená stratu výkonu
  • Ma vyššiu hustotu čo znemená že obehové čerpadlá sú viac namáhané a prečerpajú menšie množstvo kvapaliny
  • Má inú rozťažnosť ako voda, bod varu
  • Je zafarbená, čo v prípade úniku môže viesť k zafarbeniu okolitých predmetov
  • Nesprávne zvolenie alebo použitie je nebezpečné. A môže dojsť k ujme na živote alebo majetku.
  • Je potrebné ju pravidelne kontrolovať (za pomoci refraktometru), dopĺňať inhibítory a približne každých 5 rokov vymeniť
  • Poškodzuje tesnenia, v systéme sa nesmú nachádzať žiadne pozinkované komponenty
  • Je potrebné overiť či komponenty v systéme sú vhodné na použitie s nemrznúcou kvapalinou a v akom pomere

Taktiež musí byť použitá vhodná nemrznúca teplonosná kvapalina pre daný systém. V žiadnom prípad nie je možne použiť nemrznúcu kvapalinu ktorá nie je určená na vykurovacie systémy (ako napríklad G11…) a úplne sa vyhnúť kvapalinám ktoré sú založené na báze etylénglykolu !!! Vhodná nemrznúca kvapalina je na báze propylénglykolu alebo v prípade použitia len na primárnom okruhu tepelného čerpadla bez vlastného bivalentného zdroja môže byť použitá aj na báze ethylalkoholu.

 

Tepelné čerpadlá sa zväčša umiestňujú do exteriéru na vyvýšený (aby bol v zime nad úrovňou snehu) betónový alebo oceľový podstavec tak aby z neho mohol bez problémov odtekať kondenzát a nehromadil sa pod ním. Nie je vhodné umiestniť tepelné čerpadlo na stenu alebo strechu kvôli prenosu vibrácii a kondenzátu. Pre nájdenie vhodného miesta pre umiestenie tepelného čerpadla je potrebné zohľadniť niekoľko aspektov:

  • Za nepriaznivých podmienok keď tepelné čerpadlo namŕza, vyprodukuje za deň aj niekoľko desiatok litrov vody. Je to nutné zvážiť aby nedošlo k priesaku do základov, zamrznutiu napríklad na chodníku a riziku úrazu, iným možným škodám. Preferuje sa odtok kondenzátu do štrkového lôžka, kde je odvedený drenážným systémom ale prirodzene do zeme v nezámrznej hĺbke.  Alebo je možné spraviť si odvod kondenzátu do kanalizácie ideálne odtokovým kanálom umiestneným rovno pod tepelným čerpadlom. Je nedostatočné priviesť ku tepelnému čerpadlu len odpadovú rúru, prípadne sa snažiť kondenzát nasmerovať len jedným vývodom. Je potrebné myslieť aj na unikajúce výpary z kanalizácie, ktoré majú negatívny korozívny vplyv na zariadenie a spôsobujú nepríjemný zápach.
  • Tepelné čerpadlo musí byť položené na silentblokoch a vodovodné potrubie je vhodné pripojiť cez kompenzátor (pokiaľ potrubie neslúži aj ako kompenzátor) kvôli prenosu vibracií.
  • Je nutné dodržať minimálne vzdialenosti od pevných objektov a od zeme aby bola zabezpečená dostatočná výmena vzduchu a zároveň nedochádzalo ku odrazom zvukových vĺn a zvýšeniu hlučnosti.
  • Nieje vhodné umiestiť tepelné čerpadlo veľmi ďaleko od objektu kvôli tepelným stratám na potrubí.
  • Je vhodné neumiestňovať ho čo najďalej od miestnosti v ktorých sa spí. Aj keď sa výrobcovia snažia vyrábať čoraz tichšie zariadenia, stále ich treba brať ako zdroj hluku.
  • Treba brať ohľad aj na susedov tak aby ich vaše tepelné čerpadlo nerušilo (nerob druhým to, čo nechceš, aby iní robili tebe). Teda nefúkať im studený vzduch priamo do okien, neumiestniť im ho blízko hranice pozemku (hlučnosť), k izbám v ktorých sa spí. Vždy je dobré porozprávať sa zo susedmi ešte pred začatím realizácie.
  • Na snímače teploty okolitého vzduchu a výparníka nesmie priamo svietiť slnko. Zväčša sú umiestnené na zadnej strane tepelného čerpadla. Malo by to negatívny vplyv na prevádzku tepelného čerpadla. Napríklad: tepelné čerpadlo sa nebude odmrazovať a môže sa na ňom vytvoriť veľké množstvo ľadu. Nebude vôbec kúriť alebo na základe ekvitermickej krivky si nastaví nízku teplotu vykurovacej vody. Nebude aktívna ochrana proti zamrznutiu a hrozí zamrznutie výmenníka vody (pokiaľ v okruhu nie je použitá nemrznúca kvapalina).
  • Je vhodné aby bolo tepelné čerpadlo pod strechou chránené pred priamy dažďom, snehom ktorý môže negatívne prispieť ku namŕzaniu a zvyšovať množstvo energie potrebnej na odmrazovanie. 
  • Na tepelné čerpadlo nesmie padať sneh zo strechy, mohlo by ho vážne mechanicky poškodiť.
  • Na mieste inštalácie nesmie dochádzať k silnému prúdeniu vzduchu.
  • Je vhodné umiestniť ho na južnú stranu, je to ale ten najmenej podstatný bod.

Treba si ujasniť prečo a aké sú vaše očakávania od tepelného čerpadla.

Klienti si tepelné čerpadlá inštalujú z rôznych dôvodov. Podstatou je že klient potrebuje zväčša kúriť a ohrievať vodu, zdroj vykurovania proste potrebuje a počíta s tým že do neho musí investovať peniaze ktoré sa mu nevrátia. A rovnako je potrebné to brať aj s tepelným čerpadlom. Nie je to investícia ktorá sa vám má zhodnotiť, vrátiť, je to investícia ktorá vám má zabezpečiť komfort, tepelnú pohodu. A vyššie vstupné náklady znamenajú nižšie prevádzkové náklady na energie.

Pokiaľ vás zaujíma kedy sa vám vyrovná vaša vstupná investícia, prevádzkové náklady, náklady na prehliadky, prípadný servis v porovnaní s vaším pôvodným zdrojom vykurovania, nedokážem vám dať odpoveď. Bol by to len výpočet v čase, kedže nie je možné predvídať vývoj cien energii a životnosť zariadenia.

Rozumné dôvody na inštaláciu tepelného čerpadla sú napríklad:

  • Zníženie prevádzkových nákladov na vykurovanie a ohrev vody.
  • Bezstarostná prevádzka a hlavne komfort napríklad v porovnaní s kúrením drevom, peletami.
  • Objekt nemá plynovú prípojku.
  • Ekológia, ktorú väčšina ľudí nerieši kým sa ich priamo netýka (teda im napríklad neodfúkne dom). Je ale fakt že naša planéta sa otepľuje a toto je jeden zo spôsobov ako využiť nadbytočné teplo okolo nás a neprodukovať nové spaľovaním fosílnych palív.
Tieto odpovede sú založené na základe znalostí a skúsenosti autora v oblasti tepelných čerpadiel a sú poskytnuté podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Majú len informačný charakter, teda autor za ne nenesie zodpovednosť a nenahrádzajú projektovú dokumentáciu alebo inú odbornú literatúru.